  • STGW15H120DF2
STGW15H120DF2
advertisement
Manufacturer No:
STGW15H120DF2
HK JDW NO:
761-STGW15H120DF2
Package:
TO-247-3
Datasheet:
STGW15H120DF2
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 1.2KV 30A 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
Step5Bar-code shipping tag
STGW15H120DF2
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Weight
    38.000013g
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    259W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STGW15
    Standard
  • Power - Max
    259W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    30A
  • Reverse Recovery Time
    231 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.1V
  • Test Condition
    600V, 15A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.6V @ 15V, 15A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    67nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    60A
  • Td (on/off) @ 25°C
    23ns/111ns
  • Switching Energy
    380μJ (on), 370μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    7V