  • STGFW40V60DF
STGFW40V60DF
advertisement
Manufacturer No:
STGFW40V60DF
HK JDW NO:
761-STGFW40V60DF
Package:
TO-3PFM, SC-93-3
Datasheet:
STGFW40V60DF
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 600V 80A 3-Pin TO-3PF Tube
Step5Bar-code shipping tag
STGFW40V60DF
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    TO-3PFM, SC-93-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.961991g
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    62.5W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STGFW40
  • Power - Max
    62.5W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    80A
  • Reverse Recovery Time
    41 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.8V
  • Test Condition
    400V, 40A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 40A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    226nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    160A
  • Td (on/off) @ 25°C