  • STGFW40H65FB
STGFW40H65FB
advertisement
Manufacturer No:
STGFW40H65FB
HK JDW NO:
761-STGFW40H65FB
Package:
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet:
STGFW40H65FB
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 650V 80A 3-Pin TO-3PF Tube
Step5Bar-code shipping tag
STGFW40H65FB
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    TO-3PF-3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    62.5W
  • Base Part Number
    STGFW40
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    62.5W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2V
  • Max Collector Current
    80A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    650V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    80A
  • Test Condition
    400V, 40A, 5Ohm, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 40A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    210nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    160A
  • Td (on/off) @ 25°C