  • STGB18N40LZ-1
STGB18N40LZ-1
advertisement
Manufacturer No:
STGB18N40LZ-1
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STGB18N40LZ-1
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
STGB18N40LZ-1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STGB18N40LZ-1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PowerMESH™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    VOLTAGE CLAMPING
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    150W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STGB18
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Logic
  • Power - Max
    150W
  • Transistor Application
    AUTOMOTIVE IGNITION
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    360V
  • Max Collector Current
    30A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    420V
  • Turn On Time
    4450 ns
  • Test Condition
    300V, 10A, 5V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.7V @ 4.5V, 10A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    22200 ns
  • Gate Charge
    29nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    40A
  • Td (on/off) @ 25°C
    650ns/13.5μs
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    16V