  • STEF033APUR
STEF033APUR
advertisement
Manufacturer No:
STEF033APUR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STEF033APUR
Package:
10-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
STEF033APUR
Description:
10 Terminations3.3V STEF033 Current regulator-40°C~125°C TJ
Purchasing and Inquiry
STEF033APUR Overview
Buck boost converter is embedded in the Cut Tape (CT) package.The package is in the form of 10-VFDFN Exposed Pad.Mounted by Surface Mount, this current regulator is a semiconductor.In order to maintain a safe operating environment, the temperature cannot exceed -40°C~125°C TJ.As far as input voltage goes, current regulator supports the value of 3.1V~8V.In the case of 10 terminations, which are the practice of terminating a transmission line with a voltage regulator that has the same characteristic impedance as the line itself, they are fairly common.As part of the STEF033 family, current regulator belongs to this class.An current regulator such as this one is mounted by Surface Mount.The constant current should work as long as it is powered by a 3.3VV power source, and therefore must be plugged into a 3.3VV outlet.As a result of 3.6A's output current, it offers maximum design flexibility.This power converter uses an analog IC called ANALOG CIRCUIT.Power Management Circuits is a part that includes these current regulations, all of which are included in one part.Current regulation operates from 3.3V power supplies.
STEF033APUR Features
Cut Tape (CT) package
STEF033 family
3.3V power supplies
STEF033APUR Applications
There are a lot of STMicroelectronics STEF033APUR Current Regulation/Managements applications.
  • Over current monitor
  • Programmable current source
  • Transmission controls
  • Power management
  • Automotive current measurement
  • Power supply current measurement
  • Battery management
  • Smart battery packs
  • Diesel injection controls
  • Current sensing
Step5Bar-code shipping tag
STEF033APUR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-VFDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STEF033
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N10
  • Function
    Electronic Fuse
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3.3V
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Voltage - Input
    3.1V~8V
  • Current - Output
    3.6A