  • STA016A13TR
STA016A13TR
advertisement
Manufacturer No:
STA016A13TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STA016A13TR
Package:
64-LQFP
Datasheet:
STA016A13TR
Purchasing and Inquiry
STA016A13TR Overview
Package 64-LQFP contains the embedded encoder.In order to keep the encoder safe, it is recommended that you pack it in a Tape & Reel (TR) case.Surface Mount is the direction in which this motor encoder is mounted.The type can be classified as Audio Decoder.Multimedia-connected encoders are suitable for it.A motor encoder from the STA016 family is used to create this motor encoder.Among the options available for the optical encoder are 64 terminations.64 is the total number of pins on the rotary encoders.Surface Mount mounts the item on the wall.In this encoder, you'll find 64 pins.By using the maximum 125°C value, you ensure that the encoder reader will run at a constant speed.There must be a minimum working temperature of -40°C for this rotary encoder in order for it to function properly.There should be a voltage difference between 2.25V and the minimum supply voltage.A Other Consumer ICs-family electronic rotary encoder is used.As the maximum supply voltage (Vsup) of the encoder motor reaches the zero point, then 2.75V is reached as well.With the help of this rotary encoder, IT ALSO REQUIRES 3V TO 3.6V SUPPLY can also be founded.
STA016A13TR Features
In 64-LQFP package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: STA016
64 pins
STA016A13TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics STA016A13TR Encoders, Decoders, Converters applications.
  • Security camera
  • Notebook PCs
  • Car Starters
  • Automotive
  • Remote Device Control
  • Video
  • Portable navigation
  • Video players
  • Web pads
  • Audio
Step5Bar-code shipping tag
STA016A13TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Type
    Audio Decoder
  • Terminal Finish
    TIN
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Multimedia
  • Additional Feature
    IT ALSO REQUIRES 3V TO 3.6V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Consumer ICs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    STA016
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.75V
  • Power Supplies
    2.53.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.25V
  • Nominal Input Voltage
    200mV
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm