  • ST3TA103
ST3TA103
advertisement
Manufacturer No:
ST3TA103
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-ST3TA103
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ST3TA103
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ST3TA103 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Weight
    50mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    ST3
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.138 x 0.126 Face x 0.079 H 3.50mmx3.20mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Technology
    CARBON COMPOSITION
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    J Lead
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    200V
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Height
    2.0066mm