  • SSW-110-01-G-T-030
SSW-110-01-G-T-030
advertisement
Manufacturer No:
SSW-110-01-G-T-030
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-SSW-110-01-G-T-030
Package:
Description:
3 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 30 Positions Forked
Step5Bar-code shipping tag
SSW-110-01-G-T-030
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SSW
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    30
  • Number of Rows
    3
  • Gender
    Female
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Voltage - Rated DC
    655V
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Forked
  • Current Rating (Amps)
    5.7A per Contact
  • Insulation Height
    0.335 8.51mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    29
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Voltage - Rated AC
    465V
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.104 2.64mm
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Lead Length
    2.64mm