  • SSW-107-21-L-T
SSW-107-21-L-T
advertisement
Manufacturer No:
SSW-107-21-L-T
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-SSW-107-21-L-T
Package:
Datasheet:
Description:
3 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 21 Positions Forked
Step5Bar-code shipping tag
SSW-107-21-L-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SSW
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    21
  • Number of Rows
    3
  • Gender
    Female
  • Additional Feature
    TIGER BUY CONTACT
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Voltage - Rated DC
    655V
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Forked
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    5.7A per Contact
  • Insulation Height
    0.335 8.51mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Voltage - Rated AC
    465V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.72 inch
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.104 2.64mm
  • Number Of PCB Rows
    3
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.295 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Lead Length
    2.64mm
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Durability
    100 Cycles
  • Plating Thickness
    10μin
  • Contact Finish Thickness - Mating
    10.0μin 0.25μm
  • Length - Termination
    0.104 inch