  • SST49LF016C-33-4C-NHE
SST49LF016C-33-4C-NHE
advertisement
Manufacturer No:
SST49LF016C-33-4C-NHE
HK JDW NO:
536-SST49LF016C-33-4C-NHE
Package:
32-LCC (J-Lead)
Description:
SST49 32 Pin Memory IC SST49 Series SST49LF016C 16 Mb kb 11.51mm mm 18mA mA 8b b
Step5Bar-code shipping tag
SST49LF016C-33-4C-NHE
  • Package / Case
    32-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SST49
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    3A991.B.1.A
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SST49LF016C
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    Parallel, SPI, Serial
  • Memory Size
    16Mb 2M x 8
  • Nominal Supply Current
    18mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    18mA
  • Clock Frequency
    33MHz
  • Access Time
    11 ns
  • Memory Interface
    Parallel
  • Data Bus Width
    8b
  • Organization
    2MX8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10μs
  • Address Bus Width
    4b
  • Density
    16 Mb
  • Standby Current-Max
    0.0001A
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    8b
  • Programming Voltage
    3V
  • Data Polling
    NO
  • Toggle Bit
    NO
  • Number of Sectors/Size
    12131
  • Page Size
    128B
  • Ready/Busy
  • Boot Block
    TOP
  • Height
    2.84mm
  • Length
    11.51mm
  • Width
    13.97mm