  • SST26VF064B-104I/SM
SST26VF064B-104I/SM
advertisement
Manufacturer No:
SST26VF064B-104I/SM
HK JDW NO:
536-SST26VF064B-104I/SM
Package:
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description:
Surface Mount SST26 SQI® Memory IC SST26 SQI® Series SST26VF064 64 Mb kb 5.26mm mm
Quantity:
In Stock : 106077
Step5Bar-code shipping tag
SST26VF064B-104I/SM
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SST26VF064
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    SPI
  • Memory Size
    64Mb 8M x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    104MHz
  • Access Time
    8 ns
    SPI - Quad I/O
  • Organization
    64MX1
  • Density
    64 Mb
  • Screening Level
    TS 16949
  • Parallel/Serial
    SERIAL
  • Programming Voltage
    3V
  • Page Size
    256B
  • Boot Block
    BOTTOM/TOP
  • Ambient Temperature Range High
    85°C
  • Height
    2.03mm
  • Length
    5.26mm
  • Width
    5.25mm