  • SST26VF016-80-5I-QAE
SST26VF016-80-5I-QAE
advertisement
Manufacturer No:
SST26VF016-80-5I-QAE
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-SST26VF016-80-5I-QAE
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Description:
Surface Mount SST26 SQI® 8 Pin Memory IC SST26 SQI® Series SST26VF016 16 Mb kb 6mm mm 18mA mA
Quantity:
In Stock : 29
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SST26VF016-80-5I-QAE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    10.886217mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SST26 SQI®
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    3A991.B.1.A
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    SST26VF016
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    16Mb 2M x 8
  • Nominal Supply Current
    18mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    18mA
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Access Time
    6 ns
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI - Quad I/O
  • Data Bus Width
    8b
  • Organization
    16MX1
  • Memory Width
    1
  • Write Cycle Time - Word, Page
    1.5ms
  • Address Bus Width
    1b
  • Density
    16 Mb
  • Standby Current-Max
    0.000015A
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Programming Voltage
    2.7V
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Data Retention Time-Min
    100
  • Write Protection
    SOFTWARE
  • Page Size
    256B
  • Length
    6mm