  • SST25VF040B-80-4I-QAE
SST25VF040B-80-4I-QAE
advertisement
Manufacturer No:
SST25VF040B-80-4I-QAE
HK JDW NO:
536-SST25VF040B-80-4I-QAE
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Description:
Surface Mount SST25 8 Pin Memory IC SST25 Series SST25VF040B 4 Mb kb 6mm mm 20mA mA 8b b
Step5Bar-code shipping tag
SST25VF040B-80-4I-QAE
  • Memory Size
    4Mb 512K x 8
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Max Supply Current
    25mA
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Access Time
    8 ns
  • Organization
    4MX1
  • Density
    4 Mb
  • Programming Voltage
    2.7V
  • Length
    6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Weight
    10.886217mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    SST25VF040B
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V