  • SST-48-27/226/YLW/NM
SST-48-27/226/YLW/NM
advertisement
Manufacturer No:
SST-48-27/226/YLW/NM
HK JDW NO:
798-SST-48-27/226/YLW/NM
Package:
Description:
HEATSHRINK 2.7" X 4' YELLOW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SST-48-27/226/YLW/NM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Material
    Polyolefin (PO), Irradiated
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    SST
  • Feature
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Tubing, Semi Rigid
  • Color
    Yellow
  • Shrinkage Ratio
    3 to 1
  • Shrink Temperature
    90°C
  • Diameter - Inner, Supplied
    2.700 (68.58mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.900 (22.86mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.160 4.06mm