  • SSQ-150-03-S-T
SSQ-150-03-S-T
advertisement
Manufacturer No:
SSQ-150-03-S-T
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-SSQ-150-03-S-T
Package:
Datasheet:
Description:
3 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 150 Positions Forked
Step5Bar-code shipping tag
SSQ-150-03-S-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SSQ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    150
  • Number of Rows
    3
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    550VAC
  • Additional Feature
    LOW INSERTION FORCE
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Forked
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    6.3A per Contact
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.335 8.51mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.394 10.00mm
  • Number Of PCB Rows
    3
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.295 inch
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • PCB Contact Row Spacing
    2.54 mm