  • SSQ-113-01-T-D-026
SSQ-113-01-T-D-026
advertisement
Manufacturer No:
SSQ-113-01-T-D-026
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-SSQ-113-01-T-D-026
Package:
Description:
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 26 Positions Forked
Step5Bar-code shipping tag
SSQ-113-01-T-D-026
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SSQ
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    26
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    POLARIZED
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Voltage - Rated DC
    655V
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Forked
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    6.3A per Contact
  • Insulation Height
    0.335 8.51mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    25
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Voltage - Rated AC
    465V
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.104 2.64mm
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Lead Length
    2.64mm