  • SSP-LXS182616A
SSP-LXS182616A
advertisement
Manufacturer No:
SSP-LXS182616A
HK JDW NO:
454-SSP-LXS182616A
Package:
Datasheet:
SSP-LXS182616A
Description:
LED 46MM SQR 16LED-CLUSTR SUPRED
Step5Bar-code shipping tag
SSP-LXS182616A
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    RADIAL MOUNT
  • Shape
    ROUND
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    1.82Lx1.82W x 0.49 H 46.33mmx46.33mmx12.45mm
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Color
    Red
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Packing Method
    BULK
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Operating Temperature (Min)
    -30°C
  • Configuration
    4 x 4
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.8V
  • Viewing Angle
    30 deg
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED ARRAY
  • Luminous Intensity
    2 cd
  • Lens Type
    WATER CLEAR
  • Millicandela Rating
    2000mcd
  • Forward Current-Max
    0.03A
  • T-code
    T-3
  • Peak Wavelength
    660 nm
  • Internal Connection
    Common Anode Row, Common Cathode Column
  • Height
    6.35mm