  • SSM3J14TTE85LF
SSM3J14TTE85LF
advertisement
Manufacturer No:
SSM3J14TTE85LF
HK JDW NO:
4669-SSM3J14TTE85LF
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Cut Tape (CT) 85m Ω @ 1.35A, 10V ±20V 413pF @ 15V 30V TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Quantity:
In Stock : 11620
Step5Bar-code shipping tag
SSM3J14TTE85LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    2.7A
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    U-MOSII
  • Published
    2014
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Configuration
    Single
  • Power Dissipation-Max
    700mW Ta
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • FET Type
    P-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    85m Ω @ 1.35A, 10V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    413pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    2.7A Ta
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    30V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4V 10V