  • SSF-LXH2300ID-5V-LM
SSF-LXH2300ID-5V-LM
advertisement
Manufacturer No:
SSF-LXH2300ID-5V-LM
HK JDW NO:
454-SSF-LXH2300ID-5V-LM
Package:
Datasheet:
Description:
LED 3MM 5V RA MATING RED PC MNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SSF-LXH2300ID-5V-LM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Color
    Red
  • Voltage - Rated
    5V
  • Configuration
    Single
  • Element Configuration
    Single
  • Current
    30mA
  • Viewing Angle
    60°
  • Forward Current
    30mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    3mm T-1
  • Forward Voltage
    5V
  • Luminous Intensity
    30 mcd
  • Lens Type
    Diffused, Tinted
  • Millicandela Rating
    30mcd
  • Illumination Color
    Red
  • Wavelength - Peak
    635nm
  • Lens Color
  • Wavelength
    635 nm
  • Diameter
    3mm
  • Width
    5.08mm