  • SS5-40-3.50-L-D-K-TR
SS5-40-3.50-L-D-K-TR
advertisement
Manufacturer No:
SS5-40-3.50-L-D-K-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-SS5-40-3.50-L-D-K-TR
Package:
Datasheet:
Description:
Socket, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 80 Positions Razor Beam™ SS5 Gold
Quantity:
In Stock : 786
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SS5-40-3.50-L-D-K-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Razor Beam™ SS5
  • Feature
    Pick and Place
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Socket, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    80
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Filter Feature
    NO
  • Mixed Contacts
    NO
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    80
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.171 inch
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Body Depth
    0.138 inch
  • Rated Current (Signal)
    1.5A
  • Contact Style
    CENTRONIC
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BLACK
  • Contact Finish Thickness
    10.0μin 0.25μm
  • Plating Thickness
    50μin
  • Height Above Board
    0.132 3.35mm
  • Stack Height (Mating)
    4.5mm 5.5mm 6mm