  • SS-5H-3.15A-BK
SS-5H-3.15A-BK
advertisement
Manufacturer No:
SS-5H-3.15A-BK
HK JDW NO:
255-SS-5H-3.15A-BK
Package:
Radial, Box
Datasheet:
SS-5H-3.15A-BK
Description:
Fuses with Leads (Through Hole) SS-5H RADIAL TD FUSE 300V 3.15A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SS-5H-3.15A-BK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Box
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Plastic
  • Body Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SS-5H
  • Size / Dimension
    0.335Lx0.170W x 0.337 H 8.50mmx4.30mmx8.55mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Resistance
    17.5mOhm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    300V
  • Current Rating (Amps)
    3.15A
  • Depth
    4.3mm
  • Current Rating
    3.15A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CQC, cURus, KC, PSE, TUV, VDE
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100A
  • Wire/Cable Diameter
    600 μm
  • Melting I2t
    67
  • DC Cold Resistance
    17.5mOhms
  • Fuse Current
    3.15A
  • Height
    4.3mm
  • Length
    8.5mm
  • Width
    4.318mm