  • SS-10-16SP-AE
SS-10-16SP-AE
advertisement
Manufacturer No:
SS-10-16SP-AE
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
HK JDW NO:
184-SS-10-16SP-AE
Package:
Datasheet:
SS-10-16SP-AE
Description:
SWITCH ROTARY DIP SP6T 100MA 5V
Step5Bar-code shipping tag
SS-10-16SP-AE
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Body Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2016
  • Series
    SS-10
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Number of Positions
    6
  • Voltage - Rated
    5VDC
  • Voltage - Rated DC
    5V
  • Pitch
    0.100 2.54mm Full
  • Orientation
    Vertical
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    100mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    Rotary for Tool
  • Circuit
    SP6T
  • Electrical Life
    500 Cycles
  • Throw Configuration
    SP, SP6T
  • Max Voltage Rating (DC)
    5V
  • Switch Type
    ROTARY CODED SWITCH
  • Washable
    Yes
  • Actuator Level
    Flush, Recessed
  • Height
    7mm
  • Length
    0.393 10.00mm
  • Width
    10mm
  • Height Above Board
    0.275 6.99mm