  • SRH1-2240
SRH1-2240
advertisement
Manufacturer No:
SRH1-2240
Manufacturer:
Autonics
HK JDW NO:
17092-SRH1-2240
Package:
SSR with Integrated Heat Sink
Datasheet:
Description:
SSR RELAY SPST-NO 40A 24V-240V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRH1-2240
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SRH1-2240.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount, DIN Rail
  • Package / Case
    SSR with Integrated Heat Sink
  • Supplier Device Package
    Module
  • Mfr
    Autonics
  • Series
    SRH1
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Output Type
    AC, Zero Cross
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Voltage - Input
    24VAC
  • Voltage - Load
    24 V ~ 240 V
  • Load Current
    40 A