  • SRDC-16D33DG
SRDC-16D33DG
advertisement
Manufacturer No:
SRDC-16D33DG
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
HK JDW NO:
106-SRDC-16D33DG
Package:
9-SMD Module
Datasheet:
SRDC-16D33DG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRDC-16D33DG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    9-SMD Module
  • Number of Pins
    9
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SRDC-16D330
  • Size / Dimension
    2.27Lx1.02W x 0.40 H 57.6mmx25.9mmx10.2mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Non-Isolated PoL Module
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    53W
  • Max Power Dissipation
    53W
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    91%
  • Voltage - Input (Max)
    15V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    16A
  • Voltage - Output 1
    3.3V
  • Voltage - Input (Min)
    4.75V
  • Current - Output (Max)
    16A
  • Output Current
    16A
  • Output Power
    53W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Min Input Voltage
    4.75V
  • Max Input Voltage
    15V
  • Height
    10.16mm
  • Length
    57.658mm
  • Width
    25.908mm