  • SRBC-10F2ALG
SRBC-10F2ALG
advertisement
Manufacturer No:
SRBC-10F2ALG
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
HK JDW NO:
106-SRBC-10F2ALG
Package:
7-SMD Module
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRBC-10F2ALG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    7-SMD Module
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SRBC
  • Size / Dimension
    1.30Lx0.53W x 0.32 H 33.0mmx13.5mmx8.1mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Non-Isolated PoL Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    36W
  • Max Power Dissipation
    36W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    95%
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3.63V
  • Max Output Current
    10A
  • Voltage - Output 1
    0.75V~3.63V
  • Voltage - Input (Min)
    2.4V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    10A
  • Output Power
    36.3W
  • Control Features
    Enable, Active Low
  • Height
    8.128mm