  • SR891C222KARTR1
SR891C222KARTR1
advertisement
Manufacturer No:
SR891C222KARTR1
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR891C222KARTR1
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
SkyCap® SR 2200pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.215Lx0.125W 5.46mmx3.18mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR891C222KARTR1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SkyCap® SR
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.215Lx0.125W 5.46mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200pF
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Depth
    2.5mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    2212
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.260 6.60mm
  • Length
    5.46mm
  • Width
    3.175mm