  • SR891C104MARTR2
SR891C104MARTR2
advertisement
Manufacturer No:
SR891C104MARTR2
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR891C104MARTR2
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
100nF 100V Ceramic Capacitor 20% -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR891C104MARTR2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+15ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    2212
  • Height
    6.6mm
  • Length
    5.46mm
  • Width
    3.175mm