  • SR733ALTE1R37F
SR733ALTE1R37F
advertisement
Manufacturer No:
SR733ALTE1R37F
HK JDW NO:
430-SR733ALTE1R37F
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 1.37Ohm, 1%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SR733ALTE1R37F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2512
  • Weight
    40.511469mg
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    1.37Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    3.16V
  • HTS Code
  • Power Rating
    1W
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    6332
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Working Voltage
    1.1705V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    600μm
  • Length
    6.3mm
  • Width
    3.1mm