  • SR655E225MARTR2
SR655E225MARTR2
advertisement
Manufacturer No:
SR655E225MARTR2
HK JDW NO:
66-SR655E225MARTR2
Description:
2.2μF Ceramic Capacitor 20% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
SR655E225MARTR2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    20%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    -56/+22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    10°C
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Z5U
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Height
    10.16mm
  • Length
    7.62mm
  • Width
    3.81mm