  • SR655E155ZARTR1
SR655E155ZARTR1
advertisement
Manufacturer No:
SR655E155ZARTR1
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR655E155ZARTR1
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
SkyCap® SR 1.5μF Ceramic Capacitor -20% +80% Z5U 0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm 10°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR655E155ZARTR1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    10°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SkyCap® SR
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Z5U
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Size Code
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.400 10.16mm
  • Length
    7.62mm
  • Width
    3.81mm