  • SR651C224KAR
SR651C224KAR
advertisement
Manufacturer No:
SR651C224KAR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR651C224KAR
Package:
Datasheet:
Description:
SR 0.22μF Ceramic Capacitor -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
SR651C224KAR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Series
    SR
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+15ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    0.22μF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    3015
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    10.16mm
  • Length
    7.62mm
  • Width
    3.81mm