  • SR595C104KAATR2
SR595C104KAATR2
advertisement
Manufacturer No:
SR595C104KAATR2
HK JDW NO:
66-SR595C104KAATR2
Description:
SR21/59(50V,C) 100nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR595C104KAATR2
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Series
    SR21/59(50V,C)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    2012
  • Height
    7.62mm
  • Width
    3.175mm