  • SR595C102KAATR2
SR595C102KAATR2
advertisement
Manufacturer No:
SR595C102KAATR2
HK JDW NO:
66-SR595C102KAATR2
Description:
SR21/59(50V,C) 1nF Ceramic Capacitor 10% -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
SR595C102KAATR2
    Select All
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Series
    SR21/59(50V,C)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+15ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Size Code
    2012
  • Height
    5.08mm
  • Width
    5.08mm