  • SR591C151KAATR2
SR591C151KAATR2
advertisement
Manufacturer No:
SR591C151KAATR2
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR591C151KAATR2
Package:
Ceramic
Datasheet:
Description:
150pF 100V Ceramic Capacitor 10% Ceramic
Step5Bar-code shipping tag
SR591C151KAATR2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    10%
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    X7R
  • Height
    5.08mm
  • Width
    5.08mm