  • SR405A393JAATR1
SR405A393JAATR1
advertisement
Manufacturer No:
SR405A393JAATR1
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR405A393JAATR1
Package:
Radial
Datasheet:
SR405A393JAATR1
Description:
SR40/75(50V,A,FGJK) 39nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR405A393JAATR1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Series
    SR40/75(50V,A,FGJK)
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    39nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    No
  • Size Code
    4015
  • Height
    10.2mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    10.2mm
  • Thickness
    3.81mm