  • SR305E474MAATR1
SR305E474MAATR1
advertisement
Manufacturer No:
SR305E474MAATR1
HK JDW NO:
66-SR305E474MAATR1
Description:
SkyCap® SR 0.47μF Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm 10°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 11193
Step5Bar-code shipping tag
SR305E474MAATR1
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    10°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SkyCap® SR
  • Size / Dimension
    0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Z5U
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    7.62mm
  • Height Seated (Max)
    0.360 9.14mm
  • Thickness
    3.81mm