  • SR305C475KARTR2
SR305C475KARTR2
advertisement
Manufacturer No:
SR305C475KARTR2
HK JDW NO:
66-SR305C475KARTR2
Description:
4.7μF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
SR305C475KARTR2
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    3015
  • Height
    7.62mm
  • Width
    7.62mm
  • Thickness
    3.81mm