  • SR305C224KAT
SR305C224KAT
advertisement
Manufacturer No:
SR305C224KAT
HK JDW NO:
66-SR305C224KAT
Description:
SkyCap® SR 0.22μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR305C224KAT
    Through Hole
  • Mounting Type
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SkyCap® SR
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
    508 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    7.62mm
  • Height Seated (Max)
    0.360 9.14mm
  • Thickness
    3.81mm