  • SR305C105JAATR2
SR305C105JAATR2
advertisement
Manufacturer No:
SR305C105JAATR2
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR305C105JAATR2
Package:
Radial
Datasheet:
SR305C105JAATR2
Description:
SR30/65(50V,C) 1μF 50V Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR305C105JAATR2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2013
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Size Code
    3015
  • Height
    7.62mm
  • Length
    7.62mm
  • Width
    7.62mm
  • Thickness
    3.81mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Series
    SR30/65(50V,C)