  • SR305A103KAA
SR305A103KAA
advertisement
Manufacturer No:
SR305A103KAA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR305A103KAA
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
SkyCap® SR 10000pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR305A103KAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SkyCap® SR
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Size Code
    3015
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    7.62mm
  • Height Seated (Max)
    0.360 9.14mm
  • Thickness
    3.81mm