  • SR295A272JAA
SR295A272JAA
advertisement
Manufacturer No:
SR295A272JAA
HK JDW NO:
66-SR295A272JAA
Description:
2.7nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR295A272JAA
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    2.7nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Height
    5.08mm
  • Width
    5.08mm