  • SR291C333KARTR1
SR291C333KARTR1
advertisement
Manufacturer No:
SR291C333KARTR1
HK JDW NO:
66-SR291C333KARTR1
Description:
SkyCap® SR 0.033μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 2459
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SR291C333KARTR1
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SkyCap® SR
  • Size / Dimension
    0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±10%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    3.175mm
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Size Code
    2012
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height
    3.175mm
  • Height Seated (Max)
    0.250 6.35mm
  • Length
    5.08mm