  • SR291A182FAA
SR291A182FAA
advertisement
Manufacturer No:
SR291A182FAA
HK JDW NO:
66-SR291A182FAA
Description:
SkyCap® SR 1800pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR291A182FAA
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SkyCap® SR
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±1%
    Not Applicable
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    1800pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Height Seated (Max)
    0.250 6.35mm
  • Length
    5.08mm
  • Width
    3.175mm