  • SR271A471KAR
SR271A471KAR
advertisement
Manufacturer No:
SR271A471KAR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR271A471KAR
Package:
Radial
Datasheet:
SR271A471KAR
Description:
SkyCap® SR 470pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.260Lx0.150W 6.60mmx3.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR271A471KAR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SkyCap® SR
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.150W 6.60mmx3.81mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    7.62mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.300 7.62mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Size Code
    2616
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height
    6.35mm
  • Height Seated (Max)
    0.250 6.35mm
  • Length
    6.604mm
  • Thickness
    4.06mm