  • SR225E473MAA
SR225E473MAA
advertisement
Manufacturer No:
SR225E473MAA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR225E473MAA
Package:
Radial
Datasheet:
SR225E473MAA
Description:
SR22(50V,E) 47nF Ceramic Capacitor 20% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR225E473MAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    111 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SR22(50V,E)
  • Published
    2013
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -56/+22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    10°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    6.35mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Z5U
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Size Code
    2012
  • Height
    5.08mm
  • Length
    5.08mm
  • Width
    3.175mm
  • Thickness
    3.17mm