  • SR215E224ZAATR1
SR215E224ZAATR1
advertisement
Manufacturer No:
SR215E224ZAATR1
HK JDW NO:
66-SR215E224ZAATR1
Datasheet:
SR215E224ZAATR1
Description:
SkyCap® SR 0.22μF Ceramic Capacitor -20% +80% Z5U 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm 10°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR215E224ZAATR1
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    10°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Z5U
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Size Code
  • Height
    5.08mm
  • Height Seated (Max)
    0.300 7.62mm
  • Width
    3.175mm
  • Thickness
    3.17mm