  • SR215E103MART
SR215E103MART
advertisement
Manufacturer No:
SR215E103MART
HK JDW NO:
66-SR215E103MART
Package:
Dipped
Datasheet:
SR215E103MART
Description:
SR 10nF 50V Ceramic Capacitor 20% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations Dipped
Step5Bar-code shipping tag
SR215E103MART
    Select All
  • Width
    5.08mm
  • Thickness
    3.17mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Dipped
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SR
  • Tolerance
    20%
    2
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    -56/+22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    10°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Depth
    3.175mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Z5U
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
    508 μm
  • Size Code
    2012
  • Height
    5.08mm
  • Length
    5.08mm