  • SR211A560JAR
SR211A560JAR
advertisement
Manufacturer No:
SR211A560JAR
HK JDW NO:
66-SR211A560JAR
Description:
SkyCap® SR 56pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 15719
Step5Bar-code shipping tag
SR211A560JAR
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SkyCap® SR
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    56pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    3.175mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    5.08mm
  • Height Seated (Max)
    0.300 7.62mm
  • Length
    5.08mm
  • Width
    3.175mm
  • Thickness
    3.17mm