  • SR211A472JAR
SR211A472JAR
advertisement
Manufacturer No:
SR211A472JAR
HK JDW NO:
66-SR211A472JAR
Datasheet:
SR211A472JAR
Description:
SkyCap® SR 4700pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 952
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SR211A472JAR
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    21
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SkyCap® SR
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    3.175mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Size Code
    2012
  • Voltage
    100V
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    5.08mm
  • Height Seated (Max)
    0.300 7.62mm
  • Thickness
    3.17mm