  • SR211A220KAR
SR211A220KAR
advertisement
Manufacturer No:
SR211A220KAR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR211A220KAR
Package:
Dipped
Datasheet:
SR211A220KAR
Description:
22pF 100V Ceramic Capacitor 10% Dipped
Step5Bar-code shipping tag
SR211A220KAR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Dipped
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Tolerance
    10%
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    22pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    3.175mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Height
    5.08mm
  • Length
    5.08mm
  • Width
    5.08mm
  • Thickness
    3.17mm